«Я Б'ЮСЯ РІЗЦЕМ І ДОЛОТОМ»

Автор: admin від 12-11-2014, 16:10, подивилося: 494

«Я Б'ЮСЯ РІЗЦЕМ І ДОЛОТОМ»
  У вестибюлі головного корпусу Березнівського лісотехнічного коледжу розгорнулася виставка  художника-графіка, ілюстратора підпільних видань Української повстанської армії Ніла Хасевича.

Творчість цього видатного українського митця, воїна УПА, легендарного «Бей-Зота» для березнівчан є особливо близькою, адже Хасевич народився на Костопільщині. На Волинському Поліссі сформувався його характер і світогляд. Тут, на Рівненщині, у селі Сухівці, неподалік Клеваня, він і загинув героїчною смертю у нерівному бою зі спецпідрозділом НКВД. Загинув, відмовившись спочити в еміграції чи здатися у полон. Він був для них «бандитом», «художником-убивцею», «воєнним злочинцем», «зрадником».

Його порівнювали із Юрієм Нарбутом, Іваном Трушем і Василем Кричевським. Він був особистістю, безумовно, талановитою і неординарною. Його твори є у приватних мистецьких колекціях - від Польщі до США. Він міг спокійно заробляти на життя творчістю, живучи за кордоном, виставлятися у провідних мистецьких салонах, але обрав собі інший шлях - складний і небезпечний. І за свій вибір заплатив життям у віці 47 років. У тому ж віці не стало Тараса Шевченка і Василя Стуса.

Художня спадщина Ніла Хасевича налічує понад 150 дереворитів, які були видані в США в двох альбомах 1950 та 1952 років: "Волинь у боротьбі" та "Графіка в бункерах УПА".

Презентація виставки відбулася за участю студентського активу коледжу. Першокурсники Іванчук Вікторія та Стасюк Роман, підготовлені досвідченим викладачем історії Коваль Оксаною Іванівною, розповіли присутнім про життєвий та творчий шлях митця.

«Я Б'ЮСЯ РІЗЦЕМ І ДОЛОТОМ» «Я Б'ЮСЯ РІЗЦЕМ І ДОЛОТОМ»

На виставці представлені ілюстровані листівки, карикатури, які займали особливе місце в українському підпіллі серед великої кількості засобів політичної боротьби. Адже мова ілюстрації та карикатури була найдоступнішою та найзрозумілішою і водночас особливо небезпечною для ворога.

Хасевич висміював сталінський режим, його здобутки поширювали інформацію про справжнє обличчя радянської влади, про насильницьку колективізацію, виселення українців, злочини енкаведистів, популяризували збройну боротьбу українського підпілля.