Всеукраїнський радіодиктант національної єдності

Автор: admin від 10-11-2015, 11:55, подивилося: 561

Всеукраїнський радіодиктант національної єдності
   Всеукраїнський радіодиктант національної єдності – це унікальна подія, яка відбувається на Українському радіо до Дня української писемності та мови, що відзначається 9 листопада.

Національна радіокомпанія України започаткувала акцію ще 2000-го. Відтоді щороку слухачі можуть взяти участь у написанні та з’ясувати, наскільки добре знають мову.

Як правило, текст – авторський, ексклюзивний, створений спеціально на замовлення  Українського радіо відповідно до всіх приписів і норм  правопису – складається з близько 150 слів. Диктор читає його в прямому ефірі двічі.

Кожен  охочий  може  долучитися  до  акції  та  написати диктант просто біля приймача. Далі – за бажанням – можна  відправити роботу на українське радіо для перевірки, а можна дочекатися, поки текст з’явиться на сайті чи буде підбито підсумки в прямому ефірі, та перевірити власноруч.    До розгляду приймаються лише рукописи. Надсилати можна традиційні, паперові листи, а з 2014 року – і в електронному вигляді. В другому випадку роботу слід відсканувати або сфотографувати.

Долучилися до Всеукраїнської акції цьогоріч і студенти нашого навчального закладу. Писемний флешмоб 9 листопада зібрав в лекційній залі коледжу понад 85 студентів І курсу усіх спеціальностей. А студенти ІІ курсу перевірили свої мовні  навички на заняттях української мови, де радіодиктант слухали та писали уже в записі.
Всеукраїнський радіодиктант національної єдностіВсеукраїнський радіодиктант національної єдності

Кращими знавцями рідної мови стали Захарчук Наталія, Удод Іванна, Царук Яна, Ясковець Інна (СПГ-11), Сидорова Тетяна (Б-23), Кондратович Наталія (Б-13).

Підбиття підсумків і урочистий фінал акції відбувається в грудні. В прямому ефірі ведучі та автор розповідають про кількість листів, географію, особливості тексту та найбільш поширені помилки. Переможці отримують призи та привітання в прямому ефірі. Втім, 2014 року було запроваджено нововведення.  Вперше за чотирнадцять років, з огляду на складну ситуація в державі, диктант писали не за подарунки та премії, а лише в ім’я ідеї. Але без приємних сюрпризів не обійшлося: усі, хто написав диктант без помилок, стали героями спеціальних сюжетів в ефірі Українського радіо.

За час проведення Всеукраїнського диктанту національної єдності постійно збільшується аудиторія та географія учасників. Десятки тисяч листів надходять з усіх областей України та з-за кордону: Німеччини, Бельгії  Великої  Британії, Канади, Аргентини, Литви, Норвегії, Польщі, Швеції, Франції, Росії, Білорусі, Молдови, Таїланду. Пишуть люди різного віку і різних професій: школярі і студенти, військові і робітники, пенсіонери і домогосподарки. Пишуть наодинці з приймачем і цілими колективами. А 2014-го в Київському університеті імені Б.Грінченка встановлено рекорд – «Наймасовіший диктант на одній локації», який одночасно і в одній аудиторії писали 689 людей.
    Популярність радіодиктанту щороку зростає.  І найголовніше в ньому – це не перевірка знань і не хизування здобутою високою оцінкою чи отриманим подарунком.  Важлива солідарність з усіма, хто любить і шанує рідне слово, хто хоче, щоб українці говорили українською мовою і зберегли її для нащадків.

Ралець Н.В., голова циклової комісії гуманітарних дисциплін,

викладач української мови та літератури

Скачати текст радіодиктанту Radio_Dictant.doc [36.5 Kb] (cкачувань: 12)